Najpopularniejsze kształty sylwetek – którą jesteś?

, , , , , ,
kształty kobiecych sylwetek

Sprawdź czy jesteś trójkątem (A), trójkątem odwróconym (T) prostokątem (H), klepsydrą (X), czy owalem (O) – bo znajomość kształtu sylwetki jest kluczem do udanego wizerunku !

Istnieje kilka podejść w klasyfikacji damskich sylwetek. Jedni mówią o 4 typach, inni o 5 czy 8. A najbardziej rozbudowane klasyfikacje wymieniają ich nawet kilkanaście. Uważam jednak, że na początku, gdy chcesz poznać swój kształt powinnaś oprzeć się na podstawowym podziale na 5 typów.

Pisząc o poznawaniu sylwetki, nie mam na myśli tego, czy będziesz określać się jako klepsydra czy prostokąt. Ważne, abyś wiedziała, w jaki sposób utrzymać lub przywrócić sylwetce właściwe proporcje oraz jak akcentować jej atuty. Możesz jednak spotkać się z innymi nazwami sylwetek. Kształt, który określany jest jako trójkąt, niektórzy nazywają gruszką albo oznaczają literą A. Przyznam, że ja lubię oznaczenia z nazwami zapożyczonymi z geometrii, lub kodem literowym. Bo kształt wówczas odpowiedni kształt sam intuicyjnie się nasuwa.

Pamiętaj: nie ma znaczenia, jaka jest nazwa twojego kształtu, istotne jest jedynie, czy wiesz, jak wydobyć z niego piękno.

Znajdź swój kształt sylwetki

Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim zarys sylwetki, a nie rozmiar. Oczywiście granice między rodzajami sylwetek są czasami płynne i może się to zmieniać np. jeżeli mocno wzrośnie lub zmaleje waga.

Stań swobodnie, w pozycji wyprostowanej przed lustrem. Najlepiej będąc jedynie w bieliźnie lub ubierz dopasowane do sylwetki ubrania w jednolitym kolorze. Spójrz na siebie z pewnej odległości oceniając proporcje sylwetki. Nie garb się, ani też nie wypychaj biustu lub brzucha.

Jeżeli nie masz dużego lustra poproś kogoś, by zrobił Ci zdjęcie całej sylwetki z przodu (en face) i z boku. Spójrz na swoją sylwetkę ciut z oddali. Oceń, jaki zarys ma Twoje ciało i gdzie jest “najcięższe optycznie”.

Przy określeniu swojej sylwetki zapomnij o tym, co sama o sobie myślisz!

Często mamy kompleksy czy wyobrażenia na własny temat, które kompletnie nie przystają do rzeczywistego obrazu. Musisz spojrzeć na siebie obiektywnie. Poczuj się tak, jak byś oceniała sylwetkę koleżanki 🙂

Zastanów się i odpowiedz na pytania:

  • Co pierwsze “rzuca” się w oczy? Czy Twoja sylwetka ma jedno lub dwa najszersze miejsca, które dominują? Szukaj najszerszego miejsca ramion, talii lub bioder.
  • Czy to miejsce jest równoważone przez inne? Na przykład szerokie biodra przez ramiona takiej samej szerokości. Pomoże Ci w tym odpowiedz na pytanie czy rozmiar dołu i góry stroju, który nosisz najczęściej są jednakowe? (Pamiętaj jednak, że rozmiarówka producentów ubrań może się różnić).
  • Sprawdź, czy masz zaznaczoną talię? Liczy się zarys na sylwetce, nie koncentruj się teraz na brzuchu. Pamiętaj, że duży brzuch to ten który dominuje w sylwetce, a nie zwykły kobiecy pulchny brzuszek.

Jesteś TRÓJKĄTEM A- jeżeli szerokość Twoich bioder dominuje w sylwetce (biodra są szersze niż ramiona i talia) i to one i uda są wizualnie „najcięższym” punktem sylwetki. Linia ramion jest węższa i delikatniejsza od bioder.

Jesteś TRÓJKĄTEM ODWRÓCONYM T– jeżeli szerokość Twoich ramion dominuje w sylwetce (ramiona są szersze niż biodra i talia) i to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan. Pozostałe elementy figury: biodra i nogi są bardziej drobne i smukłe.

Jesteś PROSTOKĄTEM H- jeżeli szerokość Twoich ramion i bioder równoważy się w sylwetce, a talia jest słabo zaznaczona (ramiona są tak samo szerokie jak biodra).

Jesteś KLEPSYDRĄ X – jeżeli szerokość Twoich ramion i bioder równoważy się w sylwetce, a talia jest wyraźnie zaznaczona. Ramiona są tak samo szerokie jak biodra a ewentualna różnica pomiędzy nimi powinna mieścić się w granicach 0-7%. Talia jest o minimum 11% mniejsza od szerokości Twoich bioder. Klepsydra jest uważana za wzorcową kobiecą sylwetkę, jak ją najlepiej stylizować przeczytasz tutaj: https://dgimage.pl/2020/04/23/najlepsze-stylizacje-dla-klepsydry/.

Jesteś OWALEM- jeżeli szerokość Twoich ramion i bioder równoważy się w sylwetce, ale Twoja talia jest najszersza ze wszystkich Twoich obwodów (brzuch jest optycznie duży i wystaje poza linię biustu, a ramiona są tak samo szerokie jak biodra).

Nie martw się jeżeli Twoja sylwetka nie przypomina wzorca – odpowiednią stylizacją można jej pięknie przywrócić proporcje.

Musisz widzieć, że określenie kształtu jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy stylistów. Bazuje ono na eksponowaniu atutów oraz wskazuje najlepszą strategię pracy z sylwetką.

Oczywiście wszystko, co napisałam powyżej, to prosty przewodnik po damskich sylwetkach. Zdarza się że inne detale budowy sylwetki są dla niej bardzo kluczowe – jak chociażby wzrost, długość nóg czy rąk. Wówczas warto poradzić się w tym względzie profesjonalisty, który oceni indywidualnie jego sylwetkę i doradzi w szczegółach, jak ubrać ją najlepiej.

Znając jednak ogólne zasady dotyczące doboru garderoby do konkretnej budowy ciała bez problemu można odnaleźć najlepiej pasujące ubrania. Bo najważniejszym jest to, aby uświadomić sobie atuty własnej figury i umiejętnie je podkreślać, a ewentualne mankamenty zejdą na wówczas na drugi plan.

Daj znać w komentarzu co myślisz o takim podziale damskich sylwetek? Czy jest on dla Ciebie wystarczający czy wolałabyś jego rozszerzoną wersję?

Odnalazłaś swój typ sylwetki? Podziel się wynikiem swojej analizy w komentarzu. A jeżeli masz wątpliwości jakim jesteś typem figury i być może wahasz się pomiędzy kilkoma typami – pisz śmiało a ja postaram się wszystko wyjaśnić.

Możesz też umówić się ze mną na indywidualną analizę sylwetki z konsultacją w Trójmieście bądź on-line. Jeśli masz ochotę zajrzyj tutaj: https://dgimage.pl/oferta/analiza-sylwetki. Serdecznie zapraszam.

 

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *