Najpopularniejsze kształty sylwetek – którą jesteś?

, , , , , ,
kształty kobiecych sylwetek

 

Sprawdź czy jesteś trójkątem (A), trójkątem odwróconym (T) prostokątem (H), klepsydrą (X), czy owalem (O) – bo znajomość kształtu sylwetki jest kluczem do udanego wizerunku !

 

Istnieje kilka podejść w klasyfikacji damskich sylwetek. Jedni mówią o 4 typach, inni o 5 czy 8. A najbardziej rozbudowane klasyfikacje wymieniają ich nawet kilkanaście. Uważam jednak, że na początku, gdy chcesz poznać swój kształt powinnaś oprzeć się na podstawowym podziale na 5 typów.

Pisząc o poznawaniu sylwetki, nie mam na myśli tego, czy będziesz określać się jako klepsydra czy prostokąt. Ważne, abyś wiedziała, w jaki sposób utrzymać lub przywrócić jej właściwe proporcje oraz jak akcentować atuty. Możesz się jednak spotkać także z innymi nazwami sylwetek. Kształt, który określany jest jako trójkąt, niektórzy nazywają gruszką albo oznaczają literą A. Przyznam, że i ja lubię oznaczenia z nazwami zapożyczonymi z geometrii lub kodu literowego, bo wówczas odpowiednia forma sama intuicyjnie się nasuwa. Nie ma znaczenia, jaka jest nazwa – istotne jest jedynie to, czy wiesz jak właściwie się ubrać by świetnie wyglądać.

 

Znajdź swój kształt sylwetki

Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim zarys sylwetki, a nie jej rozmiar. Oczywiście granice między rodzajami sylwetek są czasami płynne i może się to nieznacznie zmieniać np. jeżeli mocno wzrośnie lub zmaleje waga.

Stań swobodnie, w pozycji wyprostowanej przed lustrem. Najlepiej będąc jedynie w bieliźnie lub ubierz dopasowane do sylwetki ubrania w jednolitym kolorze. Spójrz na siebie z pewnej odległości oceniając jaki zarys ma Twoje ciało, gdzie jest “najcięższe optycznie” oraz czy szerokość ramion i bioder równoważą się. Nie garb się, ani też nie wypychaj biustu lub brzucha.

Jeżeli nie masz dużego lustra poproś kogoś, by zrobił Ci zdjęcie całej sylwetki z przodu (en face), z boku i z tyłu (bo tutaj najlepiej widać zarysowaną talię).

 

Przy określeniu swojej sylwetki zapomnij o tym, co sama o sobie myślisz!

Często mamy kompleksy czy wyobrażenia na własny temat, które kompletnie nie przystają do rzeczywistego obrazu. Musisz spojrzeć na siebie obiektywnie. Poczuj się tak, jak byś oceniała sylwetkę koleżanki 🙂

Zastanów się i odpowiedz na pytania:

  • Co pierwsze “rzuca” się w oczy? Czy Twoja sylwetka ma jedno lub dwa najszersze miejsca, które dominują? Szukaj najszerszego miejsca ramion, talii lub bioder. Biust w tej metodzie pomijamy 😉
  • Czy to miejsce jest równoważone przez inne? Na przykład szerokie biodra przez ramiona takiej samej szerokości. Pomoże Ci w tym odpowiedz na pytanie czy rozmiar dołu i góry stroju, który nosisz najczęściej są jednakowe? (Pamiętaj jednak, że rozmiarówka producentów ubrań może się różnić).
  • Sprawdź, czy masz zaznaczoną talię? Liczy się zarys na sylwetce, nie koncentruj się teraz na brzuchu. Pamiętaj, że duży brzuch to ten który dominuje w sylwetce i jest najszerszym obwodem, a nie zwykły kobiecy brzuszek.

Jesteś TRÓJKĄTEM (A) – jeżeli szerokość Twoich bioder dominuje w sylwetce (biodra są szersze niż ramiona i talia) i to one i uda są wizualnie „najcięższym” punktem sylwetki. Linia ramion jest węższa i delikatniejsza od bioder. Jak najlepiej stylizować taką sylwetkę przeczytasz>> tutaj.

Jesteś TRÓJKĄTEM ODWRÓCONYM (T) – jeżeli szerokość Twoich ramion dominuje w sylwetce (ramiona są szersze niż biodra i talia) i to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan. Pozostałe elementy figury: biodra i nogi są bardziej drobne i smukłe. Jak najlepiej stylizować taką sylwetkę przeczytasz>> tutaj.

Jesteś PROSTOKĄTEM (H) – jeżeli szerokość Twoich ramion i bioder równoważy się w sylwetce, a talia jest słabo zaznaczona (ramiona są tak samo szerokie jak biodra) Jak najlepiej stylizować taką sylwetkę przeczytasz>> tutaj.

Jesteś KLEPSYDRĄ (X) – jeżeli szerokość Twoich ramion i bioder równoważy się w sylwetce, a talia jest wyraźnie zaznaczona. Ramiona są tak samo szerokie jak biodra a ewentualna różnica pomiędzy nimi powinna mieścić się w granicach 0-8 %. Talia jest o więcej niż 10 % mniejsza od szerokości Twoich bioder. Klepsydra jest uważana za wzorcową kobiecą sylwetkę, jak ją najlepiej stylizować przeczytasz tutaj

Jesteś OWALEM- jeżeli szerokość Twoich ramion i bioder równoważy się w sylwetce, ale Twoja talia jest najszersza ze wszystkich Twoich obwodów (brzuch jest optycznie duży i wystaje poza linię biustu, a ramiona są tak samo szerokie jak biodra). Jak najlepiej stylizować taką sylwetkę przeczytasz>> tutaj

Nie martw się jeżeli Twoja sylwetka nie przypomina wzorca – odpowiednią stylizacją można jej pięknie przywrócić proporcje.

Musisz widzieć, że określenie kształtu jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy stylistów. Bazuje ono na eksponowaniu atutów oraz wskazuje najlepszą strategię pracy z sylwetką. Znając ogólne zasady dotyczące doboru odzieży do konkretnej budowy ciała można odnaleźć te najlepiej pasujące do niej ubrania.

Oczywiście wszystko, co napisałam powyżej, to prosty przewodnik po damskich sylwetkach. Zdarza się, że inne detale budowy sylwetki są równie kluczowe – jak chociażby wzrost, długość nóg czy rąk. Wówczas warto skorzystać już z indywidualnej analizy sylwetki – jako profesjonalnej porady. Bo tylko w ten sposób uda się zebrać wszystkie elementy razem aby zaplanować garderobę “szytą” na miarę 😉

Daj znać – czy rozpoznałaś swoją figurę i podziel się wynikiem w komentarzu 😉

A jeżeli jeszcze nie jesteś pewna to przejdź do >> QUIZU.

Po wykonaniu testu DOWIESZ SIĘ do jakiego kształtu nawiązuje Twoja sylwetka.

Możesz też umówić się ze mną na indywidualną analizę sylwetki z konsultacją w Trójmieście bądź on-line. Jeśli masz ochotę zajrzyj tutaj: https://dgimage.pl/oferta/analiza-sylwetki.

Serdecznie zapraszam.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *