Najlepsze stylizacje dla sylwetki – Trójkąt odwrócony

, , ,
kształt sylwetki - trójkąt odwrócony

Sylwetka typu: Trójkąt odwrócony (T)

Trójkąt odwrócony charakteryzuje się dość wąską linią bioder w stosunku do linii ramion. Talia bywa zaznaczona, ale nie tak mocno jak u Klepsydry bądź Trójkąta. Ciężar optyczny skupia się mocno w górnej części sylwetki. Ale od ideału dzieli Trójkąta odwróconego jeden krok – wyrównanie proporcji za pomocą odpowiednich fasonów ubrań.

Sylwetce T zdarzają się problemy z garderobą. Różnica rozmiarów pomiędzy górną i dolną częścią ciała sprawia, że z reguły ciężko jest kupić ubranie w tzw. komplecie np. garnitur. Dlatego poprawki krawieckie są nieocenione.

Cóż więc powinien nosić Trójkąt odwrócony ?

Zadaniem pań, z tym kształtem sylwetki, jest zrównoważenie proporcji, tak aby wizualnie zbliżyć się do wzorcowego kształtu – Klepsydry. W tym celu pamiętając o zaznaczaniu przewężenia w talii warto dodać ciut objętości w dolnej partii i czasami nawet ująć w górnej, aby uzyskać symetrię. Siła korekty stylizacyjnej zależy od różnicy pomiędzy rozmiarem górnej i dolnej części sylwetki.

W przywracaniu proporcji pomagają, odpowiednio zastosowane, kontrasty i odcięcia kolorystyczne pomiędzy górą a dołem sylwetki. Trójkąt odwrócony łącząc w stroju kilka kolorów, doły powinien wybierać jaśniejsze, wzorzyste bądź intensywne w kolorze, góry pozostawiając ciemniejsze i bez deseni. W dolnych partiach stosować poziome linie stylizacyjne natomiast w górnych pionowe. Pomocne mogą być formy stylizacyjne poszerzające doły: kolorowe i wzorzyste spódnice oraz spodnie o fasonach, które dodają ciut objętości i poszerzają linię bioder. A także dodające objętości materiały (dzianiny o grubszym splocie czy sztywniejsze lub błyszczące tkaniny), przymarszczenia, rozkloszowania, wypukłe zdobienia, baskinki, kieszenie po bokach itp. Dodatkową krągłość w biodrach dają fasony z podwyższoną lub obniżoną talią typu biodrówki

Inna strategia stylizacji Trójkąta odwróconego polega na akcentowaniu atutów sylwetki, która bazuje na teorii “figury i tła”. Czyli zasadzie, która w skrócie mówi, że “oko widzi to – co mu pokażesz”. Warto zatem ściągać wzrok obserwatora do mocnych punktów, takich jak: zgrabne nogi, kształtny biust, piękny dekolt itp.

Trójkątowi odwróconemu służy kobiecy styl ubierania. W jego szafie mogą się zatem znaleźć: taliowane topy, koszule i żakiety, noszone do lekko poszerzanych dołów garderoby akcentujące talię. Spódnice: rozkloszowane, plisowane, trapezowe oraz typu tulipan, bombka i modele z baskinką. Spodnie zwężane ku dołowi np. bryczesy, marchewy i cygaretki oraz fasony typu oversize: kuloty, alladynki czy szarawary. Sukienki z dodającym objętości dołem lub te dopasowane w okolicy bioder i równocześnie ujmujące szerokości w linii ramion. Dopasowane, ale nie opięte, bluzki z klasycznie wszytymi rękawami i ewentualnie formą mankietów dodającą objętości w linii bioder. Głębsze dekolty typu serek V lub U.

Czego Trójkąt odwrócony powinien unikać ?

Nadmiernego podkreślania i dodatkowego poszerzania szerokości ramion. Czyli takich fasonów, które mocno akcentują dysproporcje – szerszą górę sylwetki.  Garderoba ściągająca wzrok tylko na górę sylwetki (mocny kolor, wzór) lub poszerzające ją: poziome linie (np. dekolt typu łódka czy hiszpański), sztywne i dodające objętości materiały oraz wypukłe zdobienia, kieszenie czy przymarszczenia. Dlatego nie poleca się fasonów gorsetowych, bez ramiączek, bluzek z bufkami i ozdobami na ramionach. A także kardiganów i żakietów z poduszkami, płaszczy i marynarek z szerokimi klapami oraz tych z dwurzędowym zapięciem. Niewskazane też będą ubrania typu oversize: ukrywające talię, jeżeli nie zaakcentują mocnego punktu np. zgrabnych nóg.

Dodatki powinny podkreślać proporcje sylwetki.

Przy ich wyborze, warto zwrócić uwagę na wzrost i masywność. Drobna postura wymaga delikatnej biżuterii i niewielkiej wielkości torebki. Większa zniesie nieco więcej ciężaru optycznego w dodatkach. W obu przypadkach Trójkąt odwrócony powinien strategicznie rozegrać miejsce, w którym nosi torebkę. Najlepiej gdy będzie ona na wysokości bioder lub poniżej linii bioder. Generalnie Trójkątowi odwróconemu służą formy zwracające uwagę ku dołowi sylwetki. Mogą to być: ciekawe buty czy kolorowe rękawiczki. Biżuteria najlepiej sprawdzi się ta noszona niżej: dłuższe naszyjniki, zegarki, bransolety czy pierścienie.

Znane Trójkąty odwrócone to: Renee Zellweger, Teri Hatcher, Elle Macpherson. Można się zainspirować ich stylizacjami albo przykładami na mojej tablicy:

Które z opisanych powyżej propozycji garderoby dla Trójkąta odwróconego wydają Ci się najbardziej atrakcyjne? Podziel się proszę w komentarzu ?

1 komentuj
  1. Marcelina
    Marcelina says:

    Jest tutaj dużo wartościowych informacji i wskazówek z których można skorzystać. Bardziej dziękuję za te informację. Mniej więcej wiem czego mam szukać a czego unikac.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *