Najlepsze stylizacje dla sylwetki – Prostokąt

, , ,
kształt sylwetki prostokąt

Sylwetka typu: Prostokąt (H)

Prostokąt charakteryzuje się proporcjonalną sylwetką, w której szerokość linii ramion i bioder jest podobna. Talia jest natomiast dość słabo  zaznaczona. To być może powoduje, że nie czuje się zbyt kobieco. Ale od ideału dzieli go tylko jeden ruch – stworzenie wcięcia w talii. Jest to dość proste do uzyskania za pomocą odpowiednich fasonów ubrań.

Cóż więc powinien nosić Prostokąt ?

Zadaniem pań, z tym kształtem sylwetki, jest podkreślenie talii i nadanie ciału ciut krągłości, aby wizualnie zbliżyć się do wzorcowego kształtu – Klepsydry. W tym celu warto odrobinę dodać mu objętości. Ubrania powinny ładnie przylegać do ciała w okolicy talii, ale w okolicy ramion i bioder można dodać kilka cm – w zależności od masywności sylwetki. Zaleca się, by robić to w miarę możliwości symetrycznie, tak aby zachować proporcje sylwetki! Czyli powiększając górę np bluzką z bufiastymi rękawami warto poszerzyć też linię bioder np. rozkloszowaną spódnicą, zaszewkami, falbanami, przymarszczeniami lub sztywniejszą tkaniną. Bo właśnie dodając te ciut objętości “wydobywa” się talię. Kontrasty i odcięcia kolorystyczne (pomiędzy górnymi a dolnymi partiami ciała) także trzeba dobrze zaplanować, bo mogą zmieniać proporcje. Stąd powiększając górę np. jasną bluzką proporcjonalnie zaleca się powiększyć zabiegiem stylizacyjnym również biodra.

Inna strategia stylizacji Prostokąta polega na akcentowaniu atutów sylwetki, która bazuje na teorii “figury i tła”. Czyli zasadzie która w skrócie mówi, że “oko widzi to – co mu pokażesz”. Warto zatem ściągać wzrok obserwatora do mocnych punktów, takich jak: zgrabne nogi, kształtny biust, piękny dekolt, szczupłe nadgarstki itp.

Prostokątowi służy kobiecy styl ubierania. W jego szafie mogą się zatem znaleźć: taliowane topy, koszule i żakiety także te z baskinką, które dodadzą objętości biodrom i stworzą talię. Spódnice trapezowe, szyte z koła, rozkloszowane, typu bombka i tulipan – dodadzą one kobiecych kształtów biodrom oraz pośladkom. Sukienki kopertowe, rozkloszowane z zaznaczoną talią oraz te z obficie plisowanym dołem. Spodnie ze zwężaną nogawką i rozszerzaną. Najlepsze fasony, to modele o nieco niższym przodzie i wyższym tyle – bo tworzą iluzję nieco okrąglejszych bioder. Dodatkowej objętości sylwetce dodadzą również „marchewy” zwężane ku dołowi oraz chinosy.

Czego Prostokąt powinien unikać ?

Bezkształtnych, “workowatych” ubrań, zakrywających atuty sylwetki. Czyli takich fasonów, w których nie widać przynajmniej jednego mocnego punktu sylwetki lub takich gdzie figura mocno traci swoje proporcje np. żakietów pudełkowych, obszernych bluz, dłuższych swetrów czy bluzek noszonych na wierzch do obszernych spodni. Nie poleca się także sukienek ołówkowych.

Dodatki powinny podkreślać proporcje sylwetki.

Przy ich wyborze, warto zwrócić uwagę na wzrost i masywność. Drobna postura wymaga delikatnej biżuterii i niewielkiej wielkości torebki. Większa zniesie nieco więcej ciężaru optycznego w dodatkach. W obu przypadkach Prostokąt powinien strategicznie rozegrać też kwestię paska, bo dobrze zakomponowany pięknie modeluje przewężenie w pasie, zwłaszcza ten w kolorach ciemniejszych niż reszta stroju.

Znane Prostokąty to: Kinga Rusin, Nicole Kidman, Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow. Można się zainspirować ich stylizacjami albo przykładami na mojej tablicy:

Które z opisanych powyżej propozycji garderoby dla Prostokąta wydają Ci się najbardziej atrakcyjne? Podziel się proszę w komentarzu ?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *