Najlepsze stylizacje dla sylwetki – Trójkąt

, , ,
kształt sylwetki - trójkąt

Sylwetka typu: Trójkąt (A)

Trójkąt zwany często „gruszką”, charakteryzuje się dość wąską linią ramion w stosunku do linii bioder, i dobrze zaznaczoną talią. Z tego powodu ten typ sylwetki określany jest jako bardzo kobiecy. Choć to właśnie z reguły linia bioder sprawia najwięcej kłopotów, bo tutaj skupia się optyczny ciężar sylwetki. Za pomocą odpowiednich fasonów ubrań można sprawić, że zostaną wyrównane proporcje i powróci symetria.

Trójkątowi zdarzają się problemy z garderobą. Różnica rozmiarów pomiędzy górną i dolną częścią ciała sprawia, że z reguły ciężko jest kupić ubranie w tzw. komplecie np. garnitur. Dodatkowo duże wcięcie w talii powoduje, że trudno jest dobrać optymalnie dopasowane spódnice czy spodnie. Modele przylegające w okolicy bioder często w pasie po prostu odstają. Dlatego poprawki krawieckie są nieocenione.

Cóż więc powinien nosić Trójkąt ?

Zadaniem pań, z tym kształtem sylwetki, jest zrównoważenie proporcji i podkreślenie talii, aby wizualnie zbliżyć się do wzorcowego kształtu – Klepsydry. W tym celu pamiętając o zaznaczaniu przewężenia warto dodać ciut objętości w górnej partii i czasami nawet ująć w dolnej, aby uzyskać symetrię. Siła korekty stylizacyjnej zależy od różnicy pomiędzy rozmiarem górnej i dolnej części sylwetki. Talię należy zaznaczać, ale niezbyt mocno, aby nie zaokrąglać przesadnie i tak bardzo krągłych już bioder.

W przywracaniu proporcji pomagają, odpowiednio zastosowane, kontrasty i odcięcia kolorystyczne pomiędzy górą a dołem sylwetki. Trójkąt łącząc w stroju kilka kolorów, góry powinien wybierać jaśniejsze, wzorzyste bądź intensywne w kolorze, doły pozostawiając ciemniejsze i bez deseni. W górnych partiach stosować poziome linie stylizacyjne natomiast w dolnych pionowe. Pomocne mogą być formy stylizacyjne poszerzające górę: poduszki, bufki, marszczenia, falbanki oraz dzianiny o grubszym splocie czy sztywniejsze lub błyszczące tkaniny. Polecanymi dekoltami są: łódka, karo oraz dekolt hiszpański, gdyż dodają szerokości w linii ramion. Sprawdzają się króciutkie pudełkowe żakiety, ramoneski i bomber jacket. Najlepsze rękawy to szersze formy np. kimonowe oraz typu motylek o długości ¾ bo ładnie dodatkowo zaakcentują talię.

Inna strategia stylizacji Trójkąta polega na akcentowaniu atutów sylwetki, która bazuje na teorii “figury i tła”. Czyli zasadzie, która w skrócie mówi, że “oko widzi to – co mu pokażesz”. Warto zatem ściągać wzrok obserwatora do mocnych punktów, takich jak: zaokrąglone biodra, szczupła talia, kształtny biust, piękny dekolt itp.

Trójkątowi służy kobiecy styl ubierania. W jego szafie mogą się zatem znaleźć: taliowane topy, koszule i żakiety, ale tylko te kończące się w górnej linii bioder. Niezbyt obcisłe spódnice ołówkowe, proste oraz trapezowe – nie dodające zbytecznej objętości a akcentujące kobiecą talię, biodra i pośladki. Sukienki kopertowe, nieznacznie rozkloszowane z zaznaczoną talią lub fasony dopasowane w okolicy bioder i równocześnie poszerzające linię ramion. Spodnie z prostą, rozszerzaną lub lekko zwężaną nogawką. Fasony z kieszeniami wszytymi ukośnie z przodu lub w bocznej linii szwów, oraz te zakończone w trójkąt naszyte z tyłu bliżej środkowej linii ciała.

Czego Trójkąt powinien unikać ?

Bezkształtnych, “workowatych” ubrań niezaznaczających talii i kończących się w najszerszym miejscu bioder. Czyli takich fasonów, w których nie widać przewężeń sylwetki lub tych które mocno akcentują dysproporcje – szerszy dół sylwetki. Niewskazane będą ubrania typu oversize: obszerne tuniki, bluzy czy swetry „przykrywające” biodra, a tak naprawdę ukrywające talię. Garderoba akcentująca tylko dół sylwetki (mocny kolor, wzór) lub poszerzające go: poziome linie, sztywne i dodające objętości materiały oraz wypukłe zdobienia, kieszenie czy przymarszczenia. Dlatego nie poleca się spódnic i sukienek typu bombka, tulipan oraz krojów z baskinkami. Spodni z niskim stanem (biodrówki) oraz typu alladynki, szarawary, bryczesy czy mocno zwężane ku dołowi marchewy. A także bluzek z rękawami dodającymi objętości w linii bioder typu dzwonek.

Dodatki powinny podkreślać proporcje sylwetki.

Przy ich wyborze, warto zwrócić uwagę na wzrost i masywność. Drobna postura wymaga delikatnej biżuterii i niewielkiej wielkości torebki. Większa zniesie nieco więcej ciężaru optycznego w dodatkach. W obu przypadkach Trójkąt powinien strategicznie rozegrać miejsce, w którym nosi torebkę. Najlepiej gdy będzie ona na wysokości talii lub poniżej linii bioder. Buty powinny sprzyjać równowadze optycznej, stąd często sprawdzają się masywniejsze obcasy, albo koturny.

Generalnie Trójkątowi służą formy zwracające uwagę ku górze. Mogą to być: ciekawe nakrycia głowy (czapki, kapelusze, fascynatory) szale i apaszki, ciekawe okulary i fryzura. Biżuteria najlepiej sprawdzi się ta noszona w okolicy twarzy: kolczyki, naszyjniki i kolie.

 

Znane Trójkąty to: Jennifer Lopez, Alicia Keys, Rihanna. Można się zainspirować ich stylizacjami albo przykładami na mojej tablicy:

Które z opisanych powyżej propozycji garderoby dla Trójkąta wydają Ci się najbardziej atrakcyjne? Podziel się proszę w komentarzu ?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *