Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie i nastrój – koloroterapia :-)

Moc koloru – koloroterapia.

Nie wiem czy wiesz ale kolory, którymi się otaczamy mogą być to np. kwiaty w wazonie, działają bardzo silnie energetycznie na nas i mogą nas wspierać na wielu poziomach. Nawet w numerologii kolory mają znaczenie 😉

Już dawno psycholodzy udowodnili wpływ kolorów na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój. Dlatego zaczęto ich używać jako niekonwencjonalną metodę leczenia, bo wiemy dobrze, że kolory mogą nas uspokajać, relaksować, poprawiać humor lub pobudzać.
W jaki sposób kolory wpływają na naszą psychikę, tłumaczy między innymi prof. Morton Wlaker chromoterapeuta w swojej książce „Siła koloru”.

Poniżej załączam małą ściągawkę – jak poszczególne barwy wpływają na nasze samopoczucie. Mam nadzieję, że skorzystasz na miarę swoich potrzeb 🙂

ZIELONY – spokój, harmonia, równowaga wewnętrzna, natura, odrodzenie.

Kolor ten idealnie nadaje się do relaksacji gdyż, poprzez swoje oddziaływanie rozluźnia i łagodzi napięcia oraz pomaga utrzymać w równowadze energię zarówno fizyczną jak i psychiczną. Pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej. Wskazany dla osób nadmiernie aktywnych.

NIEBIESKI – świeżość, przestrzeń, spokój.

Kolor ten ze względu na swe wychładzające właściwości, idealnie sprawdza się na lato. Przy tym relaksuje, odpręża i ułatwia zasypianie. Sprawia również że spada aktywność naszego organizmu, co wprowadza jeszcze więcej spokoju. Dużą zaletą jest również fakt, że poprawia znacznie naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Idealny dla osób zmęczonych psychicznie.

FIOLETOWY – spokój, relaks, emocje.

Fioletowy znakomicie wycisza i łagodzi objawy stresu, dlatego zalecany jest dla osób, które mają problem na tle nerwowym i cierpią na bezsenność. Jego zaletą jest również wspomaganie organizmu przy wysiłku umysłowym gdyż poprawia koncentrację. Ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Szczególnie zalecany też dla osób, które chcą schudnąć gdyż tłumi uczucie głodu,  reguluje przemianę materii oraz wyrównuje gospodarkę hormonalną.

RÓŻOWY – optymizm, radość.

Różowy zmniejszając agresję oraz irytację zalecany jest szczególnie w celach łagodzenia stresu i stanów napięciowych. Dodatkowo napawa optymizmem oraz sympatią łagodząc uczucie osamotnienia.

ŻÓŁTY – radość, ciepło, pewność siebie.

Żółty, to żywy kolor, pełen radości, idealny na smutek i depresję. Inspiruje i dodaje pewności siebie. Rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Wskazany dla ludzi poszukujących zastrzyku energii.

CZERWONY – witalność, aktywność.

Czerwony pobudza do działania, ożywia, wzmacnia oraz rozgrzewa i rozpala zmysły. Dodaje optymizmu i siły dzięki czemu mamy więcej energii do zdobywania celów i walki z depresją. Idealny dla ludzi ospałych i przemęczonych.

POMARAŃCZOWY – ciepło, bezpieczeństwo, inspiracja.

Kolor idealny na stany depresyjne, gdyż poprzez swoje ciepło przywraca radość, dodaje otuchy, podnosi poczucie własnej wartości i poprawia nastrój.

ZŁOTY – mądrość, odwaga.

Złoty kolor dodaje pewności siebie, energii, odwagi i skutecznie pomaga zwalczać lęk oraz depresję. Ma korzystny wpływ również na umysł, gdyż pomaga pobudzić kreatywność i przyswajanie wiedzy. Złoty kolor dodaje pewności siebie, energii, odwagi i skutecznie pomaga zwalczać lęk oraz depresję. Ma korzystny wpływ również na umysł, gdyż pomaga pobudzić kreatywność i przyswajanie wiedzy.

SZARY – ochrona, wyciszenie.

Jest formą bariery ochronnej, która odgradza nas od świata i otoczenia. Kolor ten odpręża, wycisza i uspokaja. Jednak UWAGA – w nadmiarze może powodować izolację od otoczenia i smutek.

BRĄZOWY- stabilność, wiedza.

Brązowy kojarzy się z równowagą, spokojem, stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa. Wspomaga również koncentrację oraz przyswajanie wiedzy. Ludzie którzy go noszą są często bardzo zrównoważeni.

BIAŁY- intuicja, ochrona.

Biały korzystnie wpływa na zmysł intuicji, ochrania przy tym i odbija negatywne emocje oraz energie. Kolor ten dodaje również optymizmu i poprawia samopoczucie.

CZARNY – pewność siebie, tajemniczość.

Kolor czarny wbrew negatywnym skojarzeniom gdy jest stosowany w odpowiednich dawkach wycisza i uspokaja oraz dodaje pewności siebie. Barwa ta również podkreśla autorytet, dodaje kompetencji i tajemniczości.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *