Jak dobierać kolory ubrań? Kompleksowy poradnik planowania kolorów w szafie ;-)

, , , , ,
Jak dobrać kolory w szafie

Chociaż łączenie kolorów ubrań wydaje się banalnie proste, tak naprawdę bywa sporym wyzwaniem. Często nowe sztuki odzieży kupujemy za sprawą chwili, bez zastanowienia z czym je skomponujemy. I wtedy tworzy nam się szafa pełna ubrań … a my dalej nie mamy co na siebie włożyć.

Poniżej znajdziesz pomocną regułę podziału kolorów w garderobie, która pomoże Ci stworzyć własne ramy kolorystyczne. Dzięki nim zapanuje w niej ład, a kolory będą z sobą fantastycznie współgrać. Tworzenie zestawów stanie się naprawdę intuicyjne i da Ci ogrom satysfakcji.

Unikniesz także przypadkowych zakupów, np. bluzki w kolorze sezonu, która później do niczego nie pasuje. Zapomnisz o codziennych dylematach z doborem kolorów ubrań i zaoszczędzisz swój czas!

Znajomość tych reguł sprawi, że będziesz rozsądnie kupować rzeczy, które sprawdzą się w wielu zestawach, ale też intuicyjnie tworzyć udane stylizacje, w których kolory perfekcyjnie ze sobą współgrają!

Zwykle sprawdza się w szafie uproszczony schemat odcieni, który dzieli się na 3 kategorie:

1. Bazowe z grupy neutralnych odcieni.

Zacznij od wyboru 1 lub maksymalnie 3. Są one rekomendowane przeważnie dla garderoby bazowej. Powinny komponować się ze wszystkimi innymi, które wybierzesz w kolejnych krokach do swojej szafy. Są świetnym łącznikiem dla pozostałych barw. Wybierz spośród: bieli, beży, brązów, granatów, szarości lub czerni.

Warto abyś wiedziała, że dla ciepłych typów kolorystycznych przeznaczone są beże i brązy oraz kremowe biele, bo należą do grupy cieplejszych odcieni. Granaty i szarości są bardzo uniwersalne. Czerń zarezerwowana jest dla typów zimowych. Jeżeli nie lubisz nosić się zbyt kolorowo możesz sięgać po: złamane biele, beże lub szarości.

2. Kluczowe z grupy odcieni podstawowych (tęczowych), najbardziej twarzowe dla Ciebie.

Wybierz od 1 do 3 – spośród tych, w których zbierasz najwięcej komplementów. Do dyspozycji masz: czerwienie, fiolety, błękity, zielenie, żółcienie i pomarańcze. Oprócz odcieni mocno nasyconych możesz sięgnąć także po przygaszone lub rozjaśnione, pastelowe barwy. Będą to kolory dedykowane przede wszystkim dla Twoich bluzek, T-shirtów, topów, swetrów, sukienek i wszystkich ubrań, które nosisz blisko twarzy.

W kwestii optymalnego wyboru najlepiej zawsze odnieść się do swojego typu kolorystycznego. Niektóre z nas potrzebują ciepłych odcieni, inne chłodniejszych, a jeszcze inne po prostu delikatniejszych bądź wyraźniejszych. Zadbaj także koniecznie o to – by dobrze komponowały się z pozostałymi grupami kolorów.

3. Akcentujące – to zwykle te bardziej intensywne odcienie – dla jednych, a dla innych takie – które mają w sobie po prostu ciut więcej kolorytu niż barwy kluczowe czy bazowe.

Najlepsza ilość akcentów to od 1 do 3 maksymalnie. Z czasem, gdy poczujesz się swobodniej, będziesz mogła dodawać kolejne akcenty do swojej garderoby. Ale aby szafa pozostała funkcjonalna – nie przesadzaj z ich ilością. Bo zatracisz ideę spójnych połączeń i wrócisz do punktu wyjścia – czyli znowu nic nie będzie do siebie pasować. Akcent to zwykle „szczypta” koloru, który ma za zadanie ożywić kompozycję stroju. Sprawia, że stylizacja jest bardziej interesująca.

W odcieniach akcentujących wybieraj: sukienki, marynarki, swetry, topy, bluzki, spodnie, obuwie czy inne dodatki. Zgodnie z tym gdzie chcesz przyciągać spojrzenia – bo jak Ci już mówiłam kolor widzimy jako pierwszy!

jak planować kolory w zsafie

Jeżeli masz mniejszą wprawę w łączeniu kolorów, lub nie znasz swojego typu kolorystycznego  – ogranicz na początek swoją paletę od 3 do 9 barw.

Początkowe minimalizowanie odcieni w szafie bywa pomocne. Z czasem będziesz mogła bardziej świadomie dodawać inne barwy, które uzupełnią Twoją szafę. Kiedy przygotujesz sobie paletę kolorów, które pasują do Ciebie i do siebie – będziesz mogła łatwo tworzyć kompozycje! I nie będziesz mieć ubrań, które do niczego nie pasują i tylko wiszą w szafie ?

Jak zawsze najlepsze rozwiązania znajdziesz we wskazówkach dla swojego typu kolorystycznego. Bo nie zawsze to, co się nam podoba – jest równoznaczne z tym, w czym dobrze wyglądamy. A kolor widzimy jako pierwszy – więc przełożenie jest duże!

Dodatkowo barwy  wpływają na nasz nastrój, mogą dodać energii i radości lub ciut osłabić nasz temperament. Są ważną częścią naszej tożsamości i mają ogromny wpływ na naszą garderobę.

Podziel się proszę jakie są Twoje sposoby na kolor w szafie?  A jeśli uważasz, że ten artykuł może się komuś przydać, śmiało podsyłaj go dalej i udostępniaj 😉

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *