Wybór materiału jest na prawdę istotny.

 

Będzie miał wpływ nie tylko na wygląd stroju, ale także na jego trwałość i wygodę noszenia. Od niego zależeć będzie także rodzaj pielęgnacji (pranie na mokro, sucho lub chemicznie).

Przy wyborze kieruj się oczywiście jego kolorem, fakturą i zdobieniami, właściwościami termoizolacyjnymi, przeznaczeniem odzieży oraz surowcem z jakiego powstał (skład). Surowce, z których wykonywane są materiały, odczytamy na metce wszytej do ubrania ale nie raz doświadczyłyśmy, że materiały o tym samym składzie mogą być różnej jakości. Ocena włókien, splotu tkackiego i wykończenia materiału nie jest bowiem dla osoby, która nie zajmuje się tym zawodowo – taka prosta. Często pozostaje nam tutaj kierować się utrzymaniem standardów jakościowych przez marki odzieżowe lub po prostu ceną wyrobu, bo cena dobrej jakości surowca wpływa na cenę odzieży.

Nazwy materiałów, które dobrze znamy,  bawełna, satyna, dzianina zwykle niewiele nam mówią o gotowym ubraniu.

Często też nie odnoszą się do składu, lecz tylko określają sposób tkania (np. myśląc o satynowej sukience może okazać się że jest ona z satyny jedwabnej bądź poliestrowej). Dopiero kombinacja kilku rodzajów zmiennych (skład, grubość, rodzaj splotu, uszlachetnianie …) pokazuje, czego możemy się po materiale spodziewać.

Oprócz materiałów o jednolitym składzie występują też przeróżne mieszanki. Do bawełny często dodaje się elastan, by była bardziej sprężysta albo poliester, by była bardziej wytrzymała. Aby wełna była bardziej miękka, stosuje się domieszki kaszmiru, albo aby była tańsza akrylu.

Warto pamiętać, że każdy rodzaj włókna może być lepszej lub gorszej jakości – dlatego w sklepach znajdziemy i w miarę tani i drogi kaszmir. To samo dotyczy bawełny i wszystkich innych włókien.

Nie ma dobrych i złych materiałów, są tylko materiały dobrze i źle dobrane do naszych potrzeb. Przykładowo, bardzo szlachetne materiały często wiszą w szafach ze względu na ich zbyt kłopotliwą pielęgnację.

Jak się w tym gąszczu informacji nie zagubić?

Materiały można dzielić na wiele różnych sposobów. Poniżej znajdziesz te informacje, które wydają mi się najważniejsze z punktu widzenia konsumenta – czyli najbardziej przydatne przy zakupach.

Jakimi kryteriami zatem najlepiej się kierować przy wyborze odzieży?

Funkcjonalnością:

Rodzajem uzyskiwania materiału:

Rodzajem splotu:

Zarówno tkaniny, jak i dzianiny możemy podzielić ze względu na to, jak zostały splecione – to właśnie tutaj pojawiają się te wszystkie tajemnicze satyny, dżerseje i szyfony 😉

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje splotów tkanin:

Wszystkie te rodzaje splotów mają wiele pochodnych i kombinacji, jak tkaniny żakardowe czy runowe (plusz, aksamit). Każdy z nich ma też swoje właściwości, które łatwo możemy ocenić, po prostu dotykając tkaninę – satyna jest gładka i lejąca się (ale trudno się z niej szyje), dżins mocny i trwały (ale łatwo się przeciera).

Oto dwa podstawowe rodzaje splotów dzianin:

Wszystkie różnią się między sobą właściwościami, ale ich generalną zaletą jest elastyczność, wadą czasami podatność na wypychanie.

Składem (pochodzeniem surowca):

Klasyfikacja materiałów (tkanin i dzianin o dowolnym splocie) ze względu na rodzaj włókien, z jakich zostały wykonane. Oto te najczęściej spotykane w przemyśle odzieżowym:

Mam nadzieję, że taki przewodnik pomoże Ci w bardziej świadomym wyborze materiałów odzieżowych. Rodzaje tkanin i dzianin to często wiedza tajemna nawet dla osób które zajmują się tym bardziej zawodowo.

Bardzo bym chciała, żeby ten wpis dotarł do jak największej liczby, jeśli więc uważasz go za przydatny, udostępnij go proszę za pomocą przycisków poniżej. Bardzo dziękuję 🙂

P.S.

A jeżeli uważasz, że w artykule warto coś istotnego dodać pisz w komentarzu.