Kompozycje kolorystyczne w kontekście typów urody

,
kompozycje kolorystyczne

Przy kreowaniu wizerunku kompozycje kolorystyczne zdecydowanie powinny być zgodne z “wyrazem kolorystycznym” danej urody.

Podczas procesu analizy kolorystycznej (https://dgimage.pl/2019/08/07/czym-jest-analiza-kolorystyczna/) kolorysta sprawdza występujące naturalnie w urodzie kontrasty i harmonie oceniając ich poziom. W tym celu między innymi sprawdza odcień cery, włosów, kolorystykę tęczówki oraz oprawy oka. Dodatkowo testuje poszczególne odcienie, aby zaobserwować jak głębiej schowane naturalne pigmenty tzw. undertony reagują na nie.

Są typy urody, które wyjątkowo dobrze prezentują się w harmoniach kolorystycznych. Są też takie, którym dobrze jest w lekkich kontrastach oraz takie, które potrzebują ich w wizerunku bardzo mocno.

W systemie 12 typów kolorystycznych istnieje podział pod względem poziomu harmonii/kontrastów.

Generalnie najbardziej harmonijne są typy Soft Summer i Autumn, kolejno Light Sumer i Spring oraz Deep Winter i Autumn, dalej Cool Summer i Winter, Warm Spring i Autumn do najbardziej kontrastowych Clear Winter i Spring.

Poziomy te warto jednak rozpatrywać indywidualnie. Nie ma jednej skali dla danego typu kolorystycznego.

Dla przykładu blondynka o niebieskich oczach i bardzo jasnej cerze oraz brunetka o brązowych piwnych oczach i dość jasnej skórze mają inny poziom kontrastów. Kontrasty walorowe (jasności) przedstawione na zdjęciu mają różne rozmieszczenie. Im są bardziej zróżnicowane w skali, tym większy kontrast występuje w urodzie. Dodatkowo bierze się jeszcze pod uwagę kontrasty temperaturowe oraz chromatyczności, których w tym przypadku nie ma. O cechach koloru przeczytasz tutaj: https://dgimage.pl/2019/10/05/co-o-kolorach-warto-wiedziec/  a o kontrastach kolorystycznych tu: https://dgimage.pl/2019/10/03/rodzaje-kompozycji-kolorystycznych/.

Każdy typ urody powinien zastosować tą wiedzę w kreacji wizerunku i pod tym kątem dobierać kolorystykę oraz  zestawienia barw.

Daj znać w komentarzu co myślisz o takim podejściu do tematu?

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *