Pomadka – kolor optymalny czyli jaki?

,

Kolor optymalny – To taki w którym czujemy się i wyglądamy najlepiej, który podkreśla walory naszej urody i tylko ją subtelnie uzupełnia nie wybijając się na pierwszy plan 😉

Czym się kierować przy wyborze optymalnego odcienia pomadki – poznaj 3 najważniejsze zasady!

Szminka powinna pasować do stylizacji – to pierwszy etap wtajemniczenia

To zasada, którą najczęściej się stosuje, bo najczęściej o niej słyszymy. Wiadomo, że do stylizacji dziennych użyjemy innych odcieni (delikatniejszych i bardziej naturalnych) niż do casualowych lub wieczorowych. Warto pamiętać także, że kolor na ustach powinien pasować do naszego stylu, w którym wyrażamy swoją osobowość, ale także do naszego charakteru. Ciężko będzie osobie, która nie lubi na siebie zwracać uwagi, nosić czerwone usta. Dodatkowo optymalny odcień powinien współgrać z barwami użytymi w stylizacji. Może być ich wierną kopią lub mieć zgodne undertony (tzw. podbicie kolorystyczne).

Szminka powinna równoważyć się ze stopniem jasności naszej urody – to drugi etap wtajemniczenia

Bierzemy pod uwagę to – jak jasna lub ciemna jest nasza uroda. Sprawdzamy czy cera jest porcelanowa, śniada i oliwkowa, czy jest na średnim poziomie jasności. Tak samo oceniamy kolor włosów, bo inną pomadkę powinna wybrać blondynka, brunetka i szatynka, oraz tęczówkę. Najjaśniejsze jest oko niebieskie, kolejno szare, zielone, piwne i ciemnobrązowe, które zawiera najwięcej warstw pigmentów. W przypadku bardzo jasnej walorowo urody: jasne oczy i skóra, blond włosy najlepsze będą pomadki w jasnych, delikatnych i pastelowych odcieniach. Na przykład brzoskwiniowy czy jasnoróżowy. Równoważnie w przypadku ciemnookich brunetek o śniadej cerze – lepiej zagrają ciemniejsze optycznie kolory. Na przykład przygaszony róż, burgundowy lub wiśniowy.

Co jednak w przypadku osób, których uroda jest kontrastowa np. jasne oko, ciemne włosy? Tutaj trzeba przejść do kolejnego etapu, który związany jest z wyborem konkretnego typu kolorystycznego.

Szminka powinna być spójna z typem kolorystycznym – to trzeci etap wtajemniczenia

Zgodnie z międzynarodowym systemem analizy kolorystycznej “The 12 season Color Theory System” https://dgimage.pl/2019/08/06/analiza-kolorystyczna-dla-cool-winter/ na którym pracuję, wyróżniamy 12 typów kolorystycznych. Bierzemy w nim pod uwagę podział ze względu na temperaturę (ciepłą, chłodną), stopień jasności (tzw. walor) oraz nasycenie (inaczej intensywność) występujące w urodzie. I tak np. dla CHŁODNEJ ZIMY najistotniejszym parametrem jest to, by temperatura odcienia pomadki była zimna. CZYSTA WIOSNA potrzebuje intensywnego koloru na ustach, który będzie w kontraście do odcienia jej cery lub włosów. CIEMNA JESIEŃ olśniewająco wygląda w ciemniejszych optycznie barwach, a PRZYGASZONE LATO potrzebuje softowych kolorów.

Znając zatem swój typ kolorystyczny i dopasowując odcień do naszej stylizacji jesteśmy w stanie wybrać optymalny kolor pomadki na każdą okazję 🙂 Ile zatem pomadek powinno nam towarzyszyć, przy założeniu że nie zmieniamy odcienia włosów? Moim zdaniem 3 grupy kolorystyczne zupełnie nas zadowolą, ale o tym w innym wpisie.

Podziel się proszę w komentarzu jakie Ty odcienie pomadek lubisz najbardziej 😉

1 komentuj
  1. Kadudu
    Kadudu says:

    O, i tu jest problem, bo mi się bardzo podobają kolory, które mi nie pasują według tego wpisu 🙁
    Ale z pewnością znajdę jakieś, które mi się podobają i jednocześnie pasują!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *