Kratka cz.1 – Tartan, Buffalo i Burberry

,

Kratka to jeden z najbardziej znanych wzorów na świecie bo istniejący od stuleci.

Początkowo był bardzo prosty i złożony z dwóch lub trzech kolorów, ściśle związanych z występowaniem barwnika w danym regionie. W związku z tym, że w zasadzie nie wychodzi z mody, warto poznać chociaż te najważniejsze. rodzaje. Rodzaje kratek: Tartan, Buffalo i Burberry.

Kratka – Tartan

Jednym z pierwszych był TARTAN z którego uszyte były tradycyjne stroje mieszkańców Szkocji. Występował na wełnianych kiltach i pledach, które służyły za wierzchnie okrycie szkockich wojów – różny dla każdego klanu. Konkretne wzory i kolory wskazywały pierwotnie na klanową przynależność, ale dzisiaj już nie ma takich właściwości. Efektem tego jest fakt, że tartan występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Szkocka kratka utworzona jest z krzyżujących się pasów o różnych barwach i szerokościach. Przebiegają one zwykle w takim samym porządku wzdłuż i wszerz. Klasyczny wzór charakteryzuje się tym, że paski są odwzorowane w lustrzany sposób tak w pionie jak i poziomie.

Kratka – Buffalo

Kratka BUFFALO (z ang. buffalo oznacza bawoła) – pierwotnie to szkocki tartan, który pod koniec XIX w. zaczęto wykorzystywać w USA (przez markę Woolrich) jako wzór na flanelowych koszulach. W związku z tym, że projektant wszedł wówczas w posiadanie stada bawołów – nazwał ten wzór buffalo plaid (bawola krata). Wzór stanowią przenikające się czarne i z reguły czerwone grube pasy, utkane splotem ukośnym (diagonal). Obecnie czerwień zastępuje się też innymi kolorami (najczęściej białym, niebieskim lub zielonym). Należy jednak pamiętać, że nie jest to “biznesowy” rodzaj kratki. Zaliczymy go raczej do luźnych i codziennych.

Kratka – Burberry

Krata BURBERRY to najbardziej znany i pożądany deseń. Kojarzą ją nawet Ci, którzy nie słyszeli o nobliwej firmie, założonej w GB przez Thomasa Burberry. Tworzą ją czarne, czerwone i białe pasy na beżowym tle. Ma ponad sto lat i przez niemal cały ten czas kojarzyła się z wyrafinowaną brytyjską elegancją.

Burberry – historia

Burberry stworzył kolekcję wytrzymałych ubrań, które naprawdę chroniły przed paskudną brytyjską pogodą. W 1880 r. wynalazł bowiem pierwszy na świecie materiał, który był jednocześnie nieprzemakalny i oddychający – gabardynę. Już w 1891 r. firma Burberry & Sons rozpoczęła sprzedaż kurtek, marynarek i płaszczy odpornych na deszcz oraz wiatr. W gabardynowych ubraniach jeździło się w ów czas na nartach i łyżwach, na rowerze i konno. Chroniły one także brytyjskich żołnierzy, rybaków, kierowców a nawet polarników. Sam Burberry przyznał, że wzór kratki powstał przez przypadek: uznano po prostu, że będzie ciekawym materiałem na podszewkę do płaszcza. Ten kolorowy wzór podszewki, 40 lat później, zdobył już taką popularność, że zaczął pojawiać się na chustkach, parasolkach i walizkach. Choć kratę już w 1924 r. zastrzeżono jako znak towarowy marki, jest ona najczęściej kopiowanym i podrabianym wzorem w świecie mody. Dzisiaj możemy ją odnaleźć w wielu modyfikacjach, formach, kolorach i zastosowaniach.

Daj znać w komentarzu, która z nich najbardziej się Tobie podoba?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *