Co o kolorach warto wiedzieć?

co o kolorach warto wiedzieć

Kolor w swojej definicji to wrażenie psychiczne wywoływane w mózgu gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła.

Główny wpływ na to wrażenie ma skład widmowy promieniowania świetlnego, w drugiej kolejności ilość energii świetlnej. Dodatkowo niebagatelny udział w odbiorze danej barwy ma również obecność innych barw w polu widzenia obserwatora, oraz jego cechy osobnicze, jak zdrowie, samopoczucie, nastrój, a nawet doświadczenie i wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku.

W szerszym znaczeniu kolor jest całościowym pojęciem dotyczącym odbioru opisywanych wrażeń, w węższym zaś jest jakościowym określeniem odbieranego światła zwanym odcieniem barwy. Fizycznie objawia się to określoną długości fali i liczby ich drgań na sekundę. Dla przykładu barwa zielona na długość fali 530-490 nm.

Nauka badającą wywoływanie wrażeń barwnych oraz sposób ich odbioru jest teoria koloru. Jest ona połączeniem wybranych zagadnień z zakresu fizyki, biologii oraz psychologii.

rozszczepienie widma światła przez pryzmat

Za pomocą barwy można wyrazić w kompozycji temat, wywołać emocje i budować przestrzeń.

W kreowaniu wizerunku na ogół funkcjonuje jedna teoria barw – Jana Ittena, oparta na powszechnie znanym, składającym się z 12 chromatycznych barw na kole. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://dgimage.pl/2019/10/09/poznaj-kolo-kolorow/.

Kolory dzielimy na:

  • chromatyczne inaczej kolorowe – to wszystkie kolory, w których można wyróżnić dominantę, choćby niewielką, jakiejś barwy.

  • achromatyczne tzw (niekolorowe), którymi są wszystkie barwy nie posiadające dominanty barwnej, a więc: biały, czarny oraz wszystkie stopnie szarości.

  • złamane, które uzyskujemy dodając do każdej barwy podstawowej i pochodnej barwę dopełniającą.

  • dopełniające tzw. komplementarne to specyficzne pary barw, które po zmieszaniu dają odcień szarości czyli dopełniają się do achromatyczności. Leżą one na kole kolorów Ittena naprzeciwko siebie: pomarańczowy i niebieski, czerwień i zieleń, żółty i fioletowy.

Wyróżniamy dodatkowo podział barw na:

  • ciepłe – dające wrażenie ciepła i postrzegane w obrazach, jako charakterystyczne dla planów bliższych leżące na kole kolorów od purpury po żółcień,
  • zimne– dające wrażenie chłodu i postrzegane jako barwy dalszego planu, to zakres barw od fioletu po zieleń,

Poszczególne odcienie charakteryzują się określonymi atrybutami, które służą do określania ich cech. Są to:

  • temperatura – która w kolorach chromatycznych budowana jest przez tzw undertony czyli domieszkę barw podstawowych, która determinuje czy dany odcień jest chłodniejszy (przy dodatku niebieskiego) czy cieplejszy (przy dodatku czerwieni i żółtego),
  • walor (inaczej jasność) – który definiowany jest przez poziom jasności/ciemności danej barwy,
  • chromatyczność (inaczej czystość) – która zależy jest składowych pigmentów danego odcienia i określa stopień zabrudzenia/przyciemnienia bądź rozjaśnienia danego koloru,
  • saturacja (inaczej nasycenie) – to intensywność barwy, jego odblaskowość i jaskrawość.

Z poszczególnych kolorów budujemy kompozycje barwne, które wzbudzają określone wrażenia u odbiorcy. Przeczytasz o nich w innym wpisie.

Daj znać w komentarzu czy spotkałaś/spotkałeś się już wcześniej z takim podziałem barw?

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *