Poznaj koło kolorów

koło kolorów

Koło kolorów jest niezastąpionym narzędziem do tworzenia kompozycji kolorystycznych.

koło kolorów

Warto wiedzieć, że wszystkie odcienie na kole są chromatyczne, czyli można wyodrębnić w nich dominantę kolorystyczną. Dzielą się one na trzy główne kategorie:

Kolory podstawowe

Są to trzy główne, pierwotne barwy w kole w najczystszej formie: żółta, czerwona, niebieska. Nazywamy je także kolorami pierwszorzędowymi i podstawowymi dlatego, że żadnej z nich nie można otrzymać w wyniku zmieszania z innymi barwami. Dodatkowo żadna nie posiada jakiegokolwiek wspólnego elementu z dwoma pozostałymi. Z połączenia tych barw uzyskuje się wszystkie inne kolory.

Kolory drugorzędowe

Są to trzy pochodne barwy, które powstają w wyniku zmieszania w równych proporcjach dwóch sąsiadujących kolorów podstawowych:

  • żółty + czerwony = pomarańczowy,
  • niebieski + żółty = zielony,
  • czerwony + niebieski = fioletowy.

Nazywamy je kolorami złożonymi, pośrednimi lub wtórnymi.

Warto zauważyć, że sześć tych najbardziej podstawowych odcieni – to kolory tęczowe.  Zachowują one zawsze swoją kolejność, a wynika ona z fizykalnych właściwości barw i długości ich fali.

tęcza

Kolory trzeciorzędowe:

Są to wtórne barwy powstające w efekcie połączenia jednej barwy podstawowej i jednej drugorzędowej lub dwóch barw drugorzędowych, a zajmują one powstały okrąg. Przykładem koloru trzeciorzędowego jest żółtozielony (żółć plus zieleń).

Podsumowując z tych czystych 12 kolorów, tworzone są wszystkie odcienie. Dzięki mieszaniu ich ze sobą w różnych konfiguracjach i ilościach, oraz dodając kolory achromatyczne. Między innymi przez dodanie bieli rozjaśniamy barwy, szarości zabrudzamy je a czerni przyciemniamy.

Liczę, że wpis Cię zainteresował ?

Podziel się proszę w komentarzu, czy używasz koła kolorów do komponowania kompozycji barwnych?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *