Co zrobić ze starymi ubraniami?

, ,
co zrobić ze starymi ubraniami

Wiele z nas nie ma pojęcia co zrobić z ubraniami, których już nie chcemy w naszej szafie.

Pozbywanie się niechcianej lub zużytej odzieży to nie lada problem naszego stulecia. Mamy jej coraz więcej i nie do końca wiemy co zrobić z jej nadmiarem. A jest to najszybciej rosnąca kategoria odpadów w Europie i Ameryce Pn. Nie wiem czy wiesz, ale dzisiaj jedna trzecia mikrocząsteczek plastiku niszczącego oceany pochodzi właśnie z konfekcji. Prawda jest taka, że toniemy w tekstyliach – bo zbyt dużo ich produkujemy!

Wyrzucanie ubrań to potwornie kosztowne marnotrawstwo. Ogromnej większości pozbywamy się przedwcześnie, co globalnie oznacza stracone pieniądze, dodatkowe niepotrzebne koszty transportu i utylizacji.

Okazuje się, że ubrania – to nie śmieci.

Nawet naturalne włókna z bawełny, wełny czy lnu porzucone na wysypisku uwalniają metan (gaz cieplarniany o silniejszym działaniu niż CO₂). Równocześnie ubrania syntetyczne (zawierające plastik) nie ulegają biodegradacji, a ich rozkład może potrwać setki lat lub dłużej. Dodatkowo np. poliester i sztuczna guma zawierają szkodliwe substancje chemiczne zanieczyszczające środowisko.

Dlatego zapobieganie składowaniu ubrań na wysypiskach poprzez ich używanie, oddawanie i recykling ma zbawienny wpływ na środowisko. Niewiarygodne, że ponowne wykorzystanie tony tekstyliów oszczędza dwukrotnie więcej tlenku węgla niż recykling tony plastiku (najpopularniejszego z surowców wtórnych).

Kupujmy odpowiedzialnie i dawajmy ubraniom drugie życie!

Gdzie oddawać ubrania których już nie chcesz ?

Najpierw posegreguj je na dwie części:

1) Ubrania nienoszone lub niezniszczone, które nadają się do użytku dla innych ludzi.

Oddaj lub sprzedaj wśród znajomych np. Vinted, Allegro, OLX lub w grupach na Facebooku.

Jeżeli możesz zupełnie zrezygnować z profitów to możesz przekazać ubrania np. do PowerMe, sklepów charytatywnych, które znajdziesz wpisując do wyszukiwarki google ” recykling ubrań ….”.  (W Trójmieście, tu gdzie ja mieszkam są sklepy dostępne w linku). Możesz tez wspomóc ideę “UBRANIA DO ODDANIA” organizację założoną przez Tomka i Zosię. Ich profil na IG @ubrania_do_oddania, jest wypełniony ogromem wiedzy na temat produkcji ubrań, ich recyklingu itd. Rzeczy są później sprzedawane a uzyskane w ten sposób kwoty zasilają potrzebujące fundacje.

Weź pod uwagę czy możesz oddać ubrania potrzebującym (np domy samotnych matek, schroniska dla bezdomnych, caritas, PCK). Zanim jednak tam pojedziesz zapytaj czy ich potrzebują i przyjmą.

Innym rozwiązaniem jest wrzucenie niechcianych ubrań do kontenera na ubrania. Stoją one na każdym osiedlu. Legalne kontenery np. PCK mają jasno określoną ścieżkę (lista lokalizacji jest dostępna na stronie). Są niestety również te nielegalne, które są nieco problematyczne*. Ubrania z kontenera trafiają do sortowni. Tam odbywa się selekcja na rzeczy do sprzedania i do recyklingu. Pierwsza grupa trafia do „second handu”. Te, które nie są sprzedane przerabia się na czyściwo lub paliwo alternatywne. I dopiero ewentualny przychód ze sprzedaży ubrań trafia na konto organizacji.

Kolejna inicjatywa, związana ze zrównoważonym rozwojem, to punkty w sieciówkach: Reserved, KappAhl, ZARA, Intimissimi, … Są tam specjalne pojemniki na tekstylia, które zgodnie z obietnicami marek zostaną poddane recyklingowi.

Jeśli znasz jakieś fajne miejsca, gdzie można sprzedać lub oddać zalegające ubrania – to podziel się wiedzą i daj znać w komentarzu 😉

2) Ubrania noszone, zniszczone, które nie nadają się do użytku dla innych ludzi.

Oddaj, kreatywnie wykorzystaj lub nadaj im drugie życie. Jest coraz więcej ciekawych pomysłów i sposobów wykorzystania odzieży, która już nie za bardzo nadaje się do noszenia. Jedną z nich są inicjatywy takie jak: KappAhl, Dzianinowe J&A czy Szkolenia Krawieckie które pokazują jak nadać ubraniom drugie życie.

Wykorzystuj w domu (przerób na szmatki, z osamotnionych skarpetek zrób z dzieckiem maskotkę,…). Ciepłe rzeczy, ręczniki czy pościel zawieź do schroniska dla zwierząt – co jakiś czas ogłaszają zbiórki, zwłaszcza przed zimą.

A jeśli pomysłów brak, zawsze możesz wrzucić taką rzecz do pojemnika PCK – zostanie przerobiona na czyściwo do maszyn.

Jest nadzieja, że w niedalekiej przyszłości producenci odzieży przejmą pełną odpowiedzialność za ponowne puszczanie w obieg własnego towaru i jego recykling. W niektórych krajach takie akcje mają miejsce na szerszą skalę, u nas też się już pojawiają. Dodatkowo rośnie liczba miast, które zbierają ubrania do ponownego użytku lub recyklingu.

Szukajmy razem kreatywnych pomysłów na ekologiczne pozbywanie się zużytych części garderoby. Nie wiem jak Tobie, ale mi szalenie podobają się pomysłowe realizacje kreatywnych ludzi np. szycie rękawic ze starych swetrów albo legowisk dla zwierząt w schroniskach – daj znać w komentarzu 😉

No i koniecznie podziel się, jakie są Twoje sposoby na pozbywanie się ubrań. A jeśli uważasz, że ten artykuł może się komuś przydać, śmiało podsyłaj go dalej i udostępniaj. Wierzę, że razem możemy więcej – dziękuję 🙂

* Ważne, żeby wrzucając ubrania do kontenera mieć pewność co do jego legalności. Dlaczego? Oszuści napychają swoje kieszenie pieniędzmi zarobionymi na sprzedaży ubrań, a resztę tekstyliów wyrzucają na śmietnik lub do pobliskiego lasu.

 

2 komentarzy:
  1. slaapkamer inrichten
    slaapkamer inrichten says:

    Ja oddaje rzeczy (rozne rozniste) do punktu charytatywnego DARY, ktory miesci sie we Wrzeszczu na De Gaulle`a. W razie potrzeb na swoim FB organizuja zbiorki konkretnych przedmiotow, ale tez organizuja przekazanie darow spozywczych, jesli cos dostaja. Takich miejsc jest sporo w Trojmiescie, np. sklep LUK LUK w Sopocie (ktory wspiera DOM Brata Alberta), sklep charytatywny na Nalkowskiej na gdanskiej Morenie, itp. Do schroniska PROMYK mozna oddac wszelkie koce, narzuty, reczniki,poszwy poscielowe- generalnie wszystko bez wypelnienia (np. koldry, poduszki, bo wklad pod wplywem wilgoci moze plesniec a rowniez szybko ulega np. pogryzieniu 🙂 ). Naczynia, typu garnki, talerze, kubki,a takze sztucce przyjmuje ww. Dom Brata Alberta. Bardzo czesto oglaszaja sie w lokalnej TV 🙂 Ksiazki, jesli ktos nie chce oddac, a nie ma zainteresowania na portalach sprzedazowych to polecam skupszop.pl. Przyjmuje ksiazki po 2005 r. po numerze ISBN. Jesli macie rzeczy, z ktorymi nie wiecie co zrobic to w kazdym miescie funkcjonuje, a przynajmniej powinien funkcjonowac Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadow. Ten, do ktorego rejonowo ja naleze prowadzi swojego FB i w bardzo wielu przypadkach organizuje dalsze przekazanie przedmiotow, ktore do niego trafily, oczywiscie w odpowiednim stanie. Sposobow jest wiele, wystarczy chciec ! 🙂 Dzieki! Moge jeszcze dodac, ze gdanskie biblioteki bardzo chetnie przyjmuja ksiazki (nie wiem jak z tymi bardzo starymi). Oddalam w ten sposob ponad 200 pozycji (w tym katalogi z wystaw)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *