Jak dobrać buty? Poznaj 7 najważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę ;-)

,
jak dobrać buty

Jak dobrać buty ? To pytanie, które często słyszę od swoich klientek. Okazuje się, że czasami mamy z tym duży problem.

To prawda, że niewłaściwie dopasowane obuwie potrafi optycznie skrócić nogi i sprawić, że wydają się być masywniejsze niż są w rzeczywistości.

Co zatem brać pod uwagę przy jego doborze?

Tak naprawdę wiele elementów. Dlatego temat trzeba często rozstrzygać bardzo indywidualnie. Bo istotne są: kształt i masywność sylwetki, wzrost, budowa nóg, przeznaczenie obuwia, dopasowanie do okazji, typ kolorystyczny, styl czy nawet fasony ubrań jakie nosimy.

Tak wiem, że sporo tego i trudno opisać to wszystko w jednym artykule. Ale, aby choć troszkę ułatwić – poniżej zebrałam te najważniejsze wątki.

Poznaj zatem – 7 najważniejszych kwestii, nad którymi warto się zastanowić przy doborze obuwia.

1) Kształt sylwetki

Zasada w sumie jest prosta 😉 Jeżeli nogi i stopy to Twój atut (z reguły jest tak w sylwetkach o kształcie Trójkąta odwróconego T oraz Owal O) – to możesz postawić na obuwie, które przyciągnie spojrzenia ze względu na fason, kolor czy detale stylizacyjne. W przeciwnym wypadku raczej unikaj form, które ściągną uwagę do stóp.

Więcej w temacie kształtów kobiecych sylwetek znajdziesz w tym artykule.

2) Wzrost / długość nóg

Przy niskim wzroście oraz krótszych nogach – nie poleca się przyciągania uwagi do dołu sylwetki, bo to optycznie dodatkowo skraca. Jedna spójna linia kolorystyczna butów z nogami (np. czarne rajstopy + czarne obuwie) optycznie wydłuża. Dobrym rozwiązaniem jest także obuwie na obcasie lub platformie – bo dodaje centymetrów.

Wysokie osoby oraz o dłuższych nogach jak najbardziej mogą pozwolić sobie na ściąganie uwagi do dołu sylwetki. Buty mogą być na pierwszym planie. Wykorzystaj do tego wyróżniający się fason, kolor lub formę. Generalnie lepiej się sprawdzą buty na płaskim lub niskim obcasie, bo nie dołożą dodatkowych centymetrów. Ale te wyższe nie są zakazane 😉

3) Masywność sylwetki / masywność nóg

Przy masywniejszej sylwetce zaleca się mocniejszy i bardziej stabilny obcas (słupek, koturn) lub chociaż podsuwkę (platforma w przedniej części buta – od noska do śródstopia). To zrównoważy stylizację. Nie warto zakładać zbyt ciężkiej optycznie formy obuwia, bo to dodatkowo dociąży sylwetkę.

Przy bardzo szczupłej sylwetce – forma obuwia powinna być lekka i delikatna. Unikamy masywnych form, które wprowadziłyby optyczny dysonans.

4) Kształt i wielkość stopy

Przy stopach nieproporcjonalnych w rozmiarze w stosunku do sylwetki (zbyt małych, dużych lub szerokich) – nie poleca się ściągania do nich uwagi: formą, kolorem czy kształtem obuwia. Przy tych proporcjonalnych – nie ma żadnych ograniczeń.

5) Przeznaczenie obuwia i dopasowanie do okazji

To bardzo ważna kwestia i nie pomijaj jej. Kupując np. buty do pracy kieruj się stosownością i wygodą. Buty na wyjście mogą być bardziej ekstrawaganckie, a te weekendowe lub do przysłowiowego “biegania po sklepach” mają być po prostu komfortowe i dość uniwersalne. Zanim więc zastanowisz się nad konkretnym wyborem – określ nie tylko aspekty estetyczne (kolor czy fason), ale także ich funkcjonalność oraz wygodę.

Warto pamiętać, że zbyt wysoki obcas zmienia sposób rozłożenia ciężaru masy ciała na stopie i może wpłynąć negatywnie na układ kostny i mięśniowy.

Stylizację zawsze dobieramy zależnie do sytuacji. Jeśli więc idziesz na ważne spotkanie służbowe, to zrezygnuj z balerinek czy sandałów. Lepiej sprawdzą się chociażby czółenka (z zabudowanymi palcami) na obcasie, które po prostu wyglądają bardziej formalnie. Zasady dresscodu, pomimo że czasami można ciut naginać, w pewnych kwestiach pozostają niezmienne. Z kolei na spacer po parku czy wypad ze znajomymi na miasto spokojnie możesz założyć wygodne obuwie. Bo szpilki do takich okazji raczej nie pasują.

6) Dopasowanie do typu kolorystycznego

Tutaj najistotniejszą kwestią jest dopasowanie koloru obuwia do temperatury oraz stopnia jasności urody (waloru). O kompozycjach kolorystycznych w kontekście typów urody przeczytasz w tym artykule.

Taką pierwszą wskazówką jest dopasowanie jasności stylizacji do typu kolorystycznego. Jesienie i zimy lepiej gdy skorzystają z ciemniejszych barwa, lata i wiosny z jaśniejszych.

Drugą wskazówką jest jest dopasowanie temperatury odcieni użytych w stylizacji do typu kolorystycznego. Jesienie i wiosny powinny sięgać po cieplejsze barwy, lata i zimy – chłodniejsze.

Pomocnym aspektem może być także kolorystyczne domykanie/równoważenie kompozycji. Jeśli mamy jasne włosy (naturalne lub farbowane) nakrycie głowy, bądź jasne elementy na górze sylwetki – to „na górze” mamy jasno i wtedy możemy „na dole” mieć także jasno (czyli jasne obuwie). Jeśli na “górze” mamy ciemno, to bezpiecznie można zakładać ciemne buty.

7) Dopasowanie do stylu

Obuwie to element stroju, który zdecydowanie powinien współgrać swoją stylistyką do reszty outfitu. Zestawiając stylizację ROCKOWĄ nie uda nam się wpasować subtelnych kobiecych szpilek, natomiast czarne charakterne glany jak najbardziej. Podobnie przy stylizacji BOHO. Nie zagrają nam sportowe sandały natomiast te z zaplecionych rzemyków już tak 😉

Zdaję sobie sprawę, że temat doboru obuwia jest dość skomplikowany i powinien być potraktowany bardzo indywidualnie.

Mam nadzieję, że wskazując te główne kwestie, nad którymi warto się pochylić – choć trochę pomogłam 🙂

Warto pamiętać, że świetnie dobrane buty mogą być jednym z najważniejszych elementów stylizacji.

Daj znać w komentarzu który z przedstawionych wątków wydaje Ci się najważniejszy. Pisz także jeżeli masz dodatkowe pytania w temacie .

4 komentarzy:
  1. Dorcia19732
    Dorcia19732 says:

    Wspaniały materiał, wszystko przedstawione w sposób jasny i zrozumiały. Nie sądziłam, że dobór obuwia jest tak ważny aby nie zrobić krzywdy sylwetce, zawsze brałam pod uwagę tylko to, aby pasował do stylizacji. Okazuje się, że to nie wystarcza ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *