Jak ubierać się stylowo ?

,
jak ubierać się stylowo
Być może zastanawiasz się, jak znaleźć swój styl, a może po prostu chcesz nieco odświeżyć swój wizerunek?

Na początku warto zastanowić się czym tak na prawdę jest właściwie styl?

Zwykle mieszamy znaczenie słów „styl” oraz “stylizacja” i spłycamy ich znaczenie. A one wcale nie są tożsame. No więc jak je odróżnić?

Styl wynika z tego kim jesteśmy i co lubimy. Z naszej ekspresji i charakteru, z nastawienia do świata i życia.

Jest wynikiem naszego rozwoju, eksperymentów i poszukiwań w wyrażaniu siebie. To połączenie codziennego ubioru z naszą osobowością i stylem życia. Wpływają na niego: nasze podróże, zainteresowania, znajomości, charakter wykonywanej pracy czy też hobby.

“Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia” – jak definiuje to projektantka i stylistka Rachel Zoe. Styl to także powtarzalność i spójność.

Jest więc znacznie szerszym pojęciem i nie jest on po prostu ubiorem.

Stylizacja to najprościej ujmując zbudowanie kompozycji z ubrań i dodatków w oparciu o techniki łączenia kolorów, wzorów, fasonów itp.

W tym właśnie m.in. pomaga stylista układając outfity w zgodzie z sylwetką i jej proporcjami oraz typem kolorystycznym. Bardzo często stylizacje opierają się o aktualne trendy, rekomendowane na konkretny sezon przez projektantów i branżę odzieżową. Czyli bazują na modnych ubraniach, które w zasadzie są z góry narzucone. Moda nie jest niczym złym, bo służy jako źródło inspiracji do kreowania wizerunku poprzez strój ale jest dynamiczna i podlega szybkim zmianom.

Myślę, że już wiesz, że styl to coś bardzo osobistego i nie musi opierać się w 100% na tym – co jest akurat modne.

“W poszukiwaniu pomysłu na siebie najważniejszy jest złoty środek między okazją, trendami, wiekiem, figurą a kolorami. Tym, co podoba ci się najbardziej, a tym, w czym wyglądasz optymalnie i efektownie” – tak uważa stylistka Izabela Jabłonowska i ja się z nią zgadzam. Styl spina nasz przemyślany i spójny wizerunek.

Warto uświadomić sobie, że zdefiniowanie własnego stylu to proces, na który składa się kilka etapów.

Wymaga zatrzymania się i zastanowienia nad tym – jaki komunikat o sobie chcemy wysyłać światu? Daj sobie szansę, by go dostrzec! Odnalezienie go pozytywnie wpływa na nasze postrzeganie własnej osoby i dodaje pewności siebie.

Pamiętaj także, że może się on ewoluować. Bo zmieniamy się my, nasze wartości, otoczenie, codzienne aktywności, gust i priorytety – a on po prostu dojrzewa wraz z nami ?

Jak odnaleźć własny styl ubierania się?

Na początku drogi warto poznać kilka istotnych faktów, które ułatwią ten proces.
Warto m.in. zauważyć, że rozpoznawalne style można scharakteryzować poprzez:
  • pryzmat mody w kolejnych dekadach, np. lata 50, lata 70 itd. patrząc na sztandarowe cechy ówczesnych fasonów, kolorów czy wzorów np. casual, retro, vintage
  • pod kątem wpływu muzyki na strój np. gothic, rock, punk
  • etnograficznym np. etno, folk, country, safari, francuski, marynarski
  • ze względu na inspiracje kulturowe np. preppy czy hipster

Być może już Ci z jakimś bardzo “po drodze” a jeżeli nie wiesz od czego zacząć to warto poznać chociaż te najbardziej popularne jak: francuski, rock, klasyczny, glamour, sportowy, naturalny, boho, casual lub romantyczny. Być może któryś zainspiruje także Ciebie. A potem jak już „te swoje” poznasz od podszewki, możesz zacząć improwizować i bawić się własną kreacją ?

Budując swój styl warto przejść przez kilka etapów. Jak to zrobić ? Opis znajdziesz w tym wpisie – Jak odkryć własny styl? Poznaj sprawdzoną metodę

A jeśli uważasz, że ten artykuł może się komuś przydać – będę wdzięczna jeżeli podeślesz go dalej 🙂

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *