Jak odkryć własny styl? Poznaj sprawdzoną metodę ;-)

jak odnaleźć własny styl

O tym – czym w ogóle jest styl przeczytasz tutaj. A w tym wpisie przedstawię Ci mój sprawdzony sposób aby go odkryć lub wyraźniej zaakcentować.

Zdefiniowanie własnego stylu to proces który składa się kilka etapów.

KROK 1 – Stwórz swój mood board czyli tablicę inspiracji

W jednym miejscu zgromadź wszystkie pomysły i inspiracje, jak chciałabyś się ubierać. Możesz stworzyć tablicę stylu Coco Chanel czy innej ikony, z którą się identyfikujesz. Podglądaj przykłady: z ulicy, filmów, blogów o modzie, Pinteresta, magazynów modowych, lookbooków marek, których wygląd ubrań lubisz.

Sięgnij po kolorowe pisma, wytnij z nich zdjęcia i przyklej te, które najbardziej Ci się podobają i stwórz z nich swoje kolaże. Możesz także działać w przestrzeni wirtualnej (np. tablice na Pinterest) lub na komputerze przygotuj sobie foldery, w których zgromadzisz odpowiednie zdjęcia. Dzięki temu powoli pojawi się zarys Twojego stylu.

Nie chodzi tu wyłącznie o to, co Ci się podoba – tylko o to, jaka chciałabyś być. Zwykle podoba się nam dużo różnych ubrań, ale nie wszystkie do nas pasują. Spośród tych wszystkich rzeczy, które są w Twoim typie – wybierz tylko te, które są najlepsze dla Ciebie i wspierają Cię wizerunkowo. Bo myślę, że nie chcesz ubrań, które tylko będą wisieć w szafie 😉

KROK 2 – Podążaj w dobrym kierunku

Przyjrzyj się ubraniom z Twojej szafy, tym które nosisz. Najlepiej przez 7-14 dni zrób zdjęcia swoim codziennym zestawom (plus te z biznesowego “dress code” w pracy – jeżeli go masz). Najlepiej sprawdzi się selfie ale możesz też zrobić fotografię swoim ubraniom i dodatkom. Nie kombinuj – to masz być taka 100% Ty, nie przebieraj się do zdjęć! Nikt oprócz Ciebie nie będzie tego oglądał 😉

Następnie na gorąco oceń swój strój (zrób notatkę do każdego ze zdjęć) i dopisz ewentualne uwagi: jak się czułaś w tej stylizacji, co Ci się podoba, co nie, co byś ewentualnie zmieniła i dlaczego itp . Możesz ocenić poziom zadowolenia z tego jak jesteś ubrana np. w skali 0-100%

Spójrz na wszystkie zdjęcia jeszcze raz i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Który ze strojów noszonych w ciągu tego zadania lubisz najbardziej, a który najmniej? Zastanów się dlaczego?
  • Czy są kolory lub połączenia barw które najbardziej lubisz i wiesz, że prezentujesz się w nich najlepiej?
  • Jakie fasony ubrań najlepiej do Ciebie pasują? Czy jest to tylko kwestia wygody czy także prezentujesz się w nich wyjątkowo świetnie?
  • Czy w codziennym użyciu znalazły się jakieś wyjątkowe dodatki? Jeżeli tak wypisz sobie co to było i jak Ci z nimi na co dzień?
  • Czy to jak aktualnie wyglądasz – satysfakcjonuje Cię?
  • Czy Twój obecny wizerunek sprzyja Ci biznesowo lub w osobistych relacjach?
  • Czy czujesz, że czas na zmianę w Twoim wizerunku? I czy jesteś na to gotowa?

Na koniec popatrz jeszcze z dystansu (oczami innego człowieka) i pomyśl:

  • Jakie pierwsze wrażenie wywarłaby na Tobie osoba, która wygląda właśnie tak?
  • Co komunikuje swoim wyglądem?
  • Jaka jest na co dzień?

Tak widzą Cię inni! A teraz zastanów się czy podoba Ci się to co zobaczyłaś?

Jeżeli czas na zmiany – spróbuj połączyć swoje marzenia z rzeczywistością. Zastanów się co możesz zmienić aby czuć się i wyglądać tak jak tego pragniesz.

KROK 3 – Ustaw właściwą kolejność – najpierw Ty a potem ubrania

Sprawdź czy na Twojej tablicy inspiracji są rzeczy, które faktycznie możesz i będziesz chciała nosić. To co nie pasuje do Ciebie, Twoich aktywności i aktualnych preferencji – usuń. Wszystko co zostanie powinno być takie w 100% Twoje. Bo jeżeli na co dzień nosisz jeansy, to je po prostu wklej, a nie sukienkę której nigdy nie założysz. Bądź wobec siebie uczciwa. Od tej pory całość przepuszczaj przez “swój osobisty filtr”.

KROK 4 – Znajdź swoje „perełki”

Z czasem zauważysz, że „zapisujesz” sporo powtarzających się zestawów, z których zaczną wyłaniać się charakterystyczne elementy: konkretne fasony i charakterystyczne dodatki. Pamiętaj tylko, że same dodatki nie zbudują stylowej stylizacji!

Teraz czas abyś bardziej świadomie, wyposażona w wiedzę teoretyczną, przyjrzała się swojej tablicy. Celem jest znalezienie jednego lub kilku styli, które najbardziej Ci się podobają i pasują do Ciebie. Wybierz te, które są najbardziej spójne z Tobą. Zwykle jeden lub dwa z nich na pewno będą dominujące – staną się Twoją bazą, którą pozostałe mogą uzupełniać.

Być może potrafisz już zauważyć, że Twój styl jest : naturalny, sportowy, ultra kobiecy, klasyczny, awangardowy, kreatywny, romantyczny …

KROK 5 – Stwórz własny mix

Skoro już wiesz, co lubisz, czas przyjrzeć się każdemu stylowi z bliska. Nie oczekuj, że wszystko, co cię zainspirowało, będzie do Ciebie pasowało w 100%. Zastanów się jeszcze raz, co z tego, co wybrałaś będzie dla Ciebie idealne. Testuj i sprawdzaj, bo “w poszukiwaniu pomysłu na siebie najważniejszy jest złoty środek między okazją, trendami, wiekiem, figurą a kolorami. Tym, co podoba Ci się najbardziej, a tym – w czym wyglądasz optymalnie i efektownie” [stylistka Izabela Jabłonowska]. We wszystkim próbuj odnaleźć siebie.

Na początku dobrze poznaj style które Cię inspirują! Najpierw trzymaj się zasad (przepisów). Potem jak już je zgłębisz od podszewki, możesz zacząć improwizować i bawić się własną kreacją 🙂 Buduj swój własny, dopasowany do Ciebie styl. Wypracuj swoje powtarzalne wzorce. Bądź konsekwentna, bo tylko wówczas zaczniesz być z nimi  kojarzona!
Tak jest ze światowymi ikonami stylu (Audrey Hepburn, Jacqueline Onassis, Vivienne Westwood), które wytrwale korzystały z podobnej formy i kolorystyki ubrań oraz dodatków.

Jeżeli masz ochotę to zaakcentuj swój wyróżnik stylu 😉

Wyróżnik – to element stylizacji, który jak go masz, dobrze gdy pojawia się prawie zawsze. Powinien być powtarzalny, podkreślać wybraną zaletę bądź unikalną cechę. Pozwala zaistnieć w podświadomości innych ludzi i mocno zapada w pamięć.

U Beaty Tyszkiewicz – to perły, Jacqueline Kennedy Onassis – duże geometryczne okulary, Audrey Hepburn – baleriny, Amy Winehouse – jaskółka na powiece, Sary Jessicy Parker – szpilki.

Odważ się być stylową!

Odkrywaj, ucz i baw się. Miksuj ale z głową i najważniejsze – czerp radość. Kiedy już tak się stanie – Twoja garderoba nabierze końcowego szlifu, a wszystko w niej będzie dopasowane w 100% do Ciebie. Pamiętaj: najpierw TY – potem ubrania!

Jeżeli potrzebujesz dodatkowego wsparcia aby dookreślić swój styl zapraszam Cię na warsztaty stylu https://dgimage.pl/oferta/warsztat-stylu/. Dowiesz się na nich do jakiego stylu jest Ci najbliżej. Poznasz zasady kreatywnego podejścia do mody, bowiem tak naprawdę ścisłe trzymanie się trendów dla tych, którzy jeszcze nie odkryli własnego stylu. Jak mawiała Coco Chanel „moda przemija, styl pozostaje” 😉

A jeżeli chciałabyś poznać style w modzie,  albo być może masz już swoje ulubione i szukasz wiedzy i inspiracji – zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów blogowych.

Daj znać czy już wiesz do jakiego stylu Ci najbliżej?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *