Poznaj koło kolorów
Koło kolorów jest niezastąpionym narzędziem do tworzenia kompozycji kolorystycznych.
Warto wiedzieć, że wszystkie odcienie na kole są chromatyczne, czyli można wyodrębnić w nich dominantę kolorystyczną. Dzielą się one na trzy główne kategorie:
Kolory podstawowe
Są to trzy główne, pierwotne barwy w kole w najczystszej formie: żółta, czerwona, niebieska. Nazywamy je także kolorami pierwszorzędowymi i podstawowymi dlatego, że żadnej z nich nie można otrzymać w wyniku zmieszania z innymi barwami. Dodatkowo żadna nie posiada jakiegokolwiek wspólnego elementu z dwoma pozostałymi. Z połączenia tych barw uzyskuje się wszystkie inne kolory.
Kolory drugorzędowe
Są to trzy pochodne barwy, które powstają w wyniku zmieszania w równych proporcjach dwóch sąsiadujących kolorów podstawowych:
- żółty + czerwony = pomarańczowy,
- niebieski + żółty = zielony,
- czerwony + niebieski = fioletowy.
Nazywamy je kolorami złożonymi, pośrednimi lub wtórnymi.
Warto zauważyć, że sześć tych najbardziej podstawowych odcieni – to kolory tęczowe. Zachowują one zawsze swoją kolejność, a wynika ona z fizykalnych właściwości barw i długości ich fali.
Kolory trzeciorzędowe:
Są to wtórne barwy powstające w efekcie połączenia jednej barwy podstawowej i jednej drugorzędowej lub dwóch barw drugorzędowych, a zajmują one powstały okrąg. Przykładem koloru trzeciorzędowego jest żółtozielony (żółć plus zieleń).
Podsumowując z tych czystych 12 kolorów, tworzone są wszystkie odcienie. Dzięki mieszaniu ich ze sobą w różnych konfiguracjach i ilościach, oraz dodając kolory achromatyczne. Między innymi przez dodanie bieli rozjaśniamy barwy, szarości zabrudzamy je a czerni przyciemniamy.
Liczę, że wpis Cię zainteresował ?
Podziel się proszę w komentarzu, czy używasz koła kolorów do komponowania kompozycji barwnych?
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!