Dobór właściwego podkładu ma zasadnicze znaczenie dla tworzenia makijażu 🙂

Czym się kierować przy wyborze podkładu:

 • Potrzebami cery, jej kondycją oraz porą roku. Na rynku mamy całą gamę kosmetyków, które różnią się pod względem właściwości, poziomu krycia, łatwości aplikacji czy chociażby kolorystyki. Spotykamy pielęgnujące, matujące, nawilżające, liftingujące, rozświetlające, mineralne, adaptacyjne (dopasowujące się do karnacji skóry), opracowane w technologii HD (zapewniają doskonałe krycie wszelkich niedoskonałości skóry przy jednocześnie minimalnej widoczności kosmetyku na twarzy), wodoodporne i ochronne np. z filtrami UV.
 • Optymalny odcień– to jedna z najważniejszych rzeczy przy wyborze podkładu. Najlepszy będzie taki, który będzie się “stapiał” z naszym naturalnym kolorem skóry. Aby właściwie go wybrać; rozprowadzamy smużkę podkładu na linii żuchwy i oceniamy czy odcień nie odcina się od koloru szyi i dekoltu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość mieszania ze sobą dwóch kolorów płynnych lub kremowych podkładów (ich skład musi być identyczny).

Dobór właściwego podkładu ma zasadnicze znaczenie dla tworzenia makijażu. Warto tutaj kierować się potrzebami cery, jej kondycją oraz porą roku. Na rynku mamy całą gamę kosmetyków, które różnią się pod względem właściwości, poziomu krycia, łatwości aplikacji czy chociażby kolorystyki. Spotykamy pielęgnujące, matujące, nawilżające, liftingujące, rozświetlające, mineralne, adaptacyjne (dopasowujące się do karnacji skóry), opracowane w technologii HD (zapewniają doskonałe krycie wszelkich niedoskonałości skóry przy jednocześnie minimalnej widoczności kosmetyku na twarzy), wodoodporne i ochronne np. z filtrami UV.

Optymalny odcień – to jedna z najważniejszych rzeczy przy wyborze podkładu. Najlepszy będzie taki, który będzie się “stapiał” z naszym naturalnym kolorem skóry. Aby właściwie go wybrać; rozprowadzamy smużkę podkładu na linii żuchwy i oceniamy czy odcień nie odcina się od koloru szyi i dekoltu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość mieszania ze sobą dwóch kolorów płynnych lub kremowych podkładów (ich skład musi być identyczny).

Ze względu na konsystencję podkłady możemy podzielić na kosmetyk w formie:

 • płynnej (fluid do twarzy) – najbardziej popularny rodzaj, ma on formę emulsji z zawieszonymi w niej drobinkami pigmentu. Przy codziennym stosowaniu można nakładać go palcami, specjalną gąbeczką lub pędzlem. Zazwyczaj wymaga utrwalenia pudrem sypkim (chyba, że zawiera puder już w składzie). Może to być mieszanka na bazie:
  • wody – przeznaczona głównie do skóry tłustej, czasem do normalnej lub mieszanej, jeśli zależy nam na lżejszej konsystencji,
  • tłuszczu – stworzona przede wszystkim z myślą o skórze suchej, wrażliwej i dojrzałej, mogą ją też stosować panie o skórze normalnej lub mieszanej, jeżeli potrzebują lepszej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi lub utrzymania wody w naskórku.
 • pianki lub musu – nadaje się do większości typów skóry, należy jednak uważać, aby nie nałożyć go zbyt dużo, zwłaszcza w przypadku skóry tłustej i dojrzałej – mógłby się zważyć lub zacząć wchodzić w załamania (zmarszczki). Zwykle posiada niewielką siłę krycia. Najwygodniej aplikuje się go palcami lub specjalną gąbeczką.
 • podkładu mineralnego – zazwyczaj o sypkiej formule, aplikowany zazwyczaj specjalnym pędzlem. Warto zwrócić tylko uwagę na skład – prawdziwy podkład mineralny ma bardzo mało składników, za to w pełni naturalnych. Nie zatyka porów skóry i nie powoduje powstawania niedoskonałości, ale w zależności od zawartości składników może przesuszyć skórę lub niewłaściwie aplikowany pogłębić załamania skóry.

https://pl.pinterest.com/pin/335377503493757840/

https://pl.pinterest.com/pin/802977808538887588/

 • kremu BB (Beauty Balm), CC (Colour & Correct), DD (Dynamic Do-all) – lekkiego podkładu o stosunkowo niewielkiej sile krycia, lekko wyrównującej koloryt. Zwykle o dużych właściwościach pielęgnacyjnych; nawilżających i chroniących przed promieniowaniem UV. Produkt warto aplikować palcami, pędzlem lub gąbką. Aby przedłużyć jego trwałość na twarzy warto go delikatnie utrwalić pudrem. Krem BB to krem upiększający, który doskonale tuszuje niewielkie mankamenty cery, ujednolica jej koloryt, nawilża, zapewnia ochronę przeciwsłoneczną, a często zawiera także składniki matujące. Dlatego jest to świetny krem na lato, ponieważ chroni, ale nie obciąża skóry. Najlepiej sprawdza się u młodych kobiet, które nie potrzebują kosmetyków o silnych właściwościach korygujących niedoskonałości cery. Kremy CC i DD zostały dostosowane do bardziej szczegółowych potrzeb cery. Krem CC przeznaczony jest to korygowania, matowania i ukrywania niedoskonałości skóry zmian trądzikowych, blizn, zaczerwienień i popękanych naczynek i jest znacznie bardziej kryjący niż BB, ale jego skład wciąż opiera się na połączeniu kremu z podkładem i korektorem. Krem DD z kolei zajmuje się pielęgnacją i ujednolica koloryt skóry dojrzałej, ale nie osadza się w załamaniach skóry.
 • kremu lub sztyftu – zapewniającego mocne krycie, bardzo treściwego i napigmentowanego, jednak trudnego do rozprowadzenia i z reguły mocno obciążającego cerę. Aplikować warto go za pomocą mokrej gąbeczki lub pędzla, bo trudno rozprowadzić go palcami. Wymaga pudrowania pudrem sypkim. Specjalną formułą jest tutaj kamuflaż, służący niezawodnemu pokrywaniu kłopotliwych mankamentów. Idealnie sprawdza się przy tuszowaniu wszelkich niedoskonałości jak np. blizny potrądzikowe, popękane naczynka, zaczerwienienia, przebarwienia i plamy na skórze.
 • kompaktowej tzw 3 w 1 (najczęściej do opakowania dołączona jest gąbeczka)- który wyglądem i konsystencją przypomina puder prasowany, zapewnia jednak lepsze krycie – zwykle od lekkiego do średniego. Może mieć typowo kremową lub kremowo-pudrową konsystencję – bardzo wygodny, zwłaszcza do poprawek w ciągu dnia. Im bardziej kremowy, tym bardziej polecany do skóry suchej. Kompakt kremowy trzeba utrwalić pudrem sypkim, pudrowe nie wymagają już pudrowania, ale nie są polecane dla osób z przesuszoną skórą. Najłatwiej aplikuje się je wilgotną gąbką i mają wtedy większą siłę krycia. Na sucho kompaktem możemy zrobić doskonałe poprawki w ciągu dnia, w miejscach które zaczynają się np. błyszczeć.
 • w sprayu – opracowany na wzór airbrusha, choć nie tak skuteczny i precyzyjny jak on. Kosmetyk aplikujemy rozpylając na twarz, trzeba jednak uważać, aby nie zrobić plam i zacieków.

https://pl.pinterest.com/pin/402579654189151593/

Podziel się w komentarzu, czy wskazówki dotyczące doboru podkładu są dla Ciebie wartościowe?