Co chwila możesz się przekonać, że barwy pastelowe stają się niezwykle popularnym i gorącym hitem sezonu. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

Pastele to mocno rozbielone odcienie takie jak: waniliowy, brzoskwiniowy, baby pink, lodowy błękit, cukierkowy róż, mięta, pastelowa lawenda. Są one jasne, delikatne i subtelne o niskiej chromatyczności (nasyceniu kolorem).

Można je nosić monochromatycznie (wszystko w jednym odcieniu) – jako tzw “total look” lub o zróżnicowanym walorze (jasności) np. jasny róż + nasycona czerwień.

Dają też dużą swobodę w kompozycjach kolorystycznych. Te wyjątkowe barwy możesz łączyć:

  • z odcieniami mocno napigmentowanymi (chromatami),
  • z achromatami: bielą, czernią i czystą szarością,
  • z odcieniami neutralnymi i za każdym razem uzyskasz ciekawy efekt.

Ciekawie wyglądają także zestawienia bazujące na kompozycjach komplementarnych takich jak : split complementary czy triadic.

Pastele pięknie łączą się z deseniami, bo tworzą dla nich idealne tło. Obojętnie jest również czy wzory są mocne i geometryczne czy też miękkie i delikatne, bo pastele wcale nie muszą być w centrum uwagi. Błyszczące detale w ich towarzystwie także czują się wyjątkowo dobrze i tworzą bardzo zgrany duet.

Ubrania w pastelowych kolorach są rozwiązaniem zarówno na codzienne sytuacje, jak i specjalne okazje. Najlepiej pasują do jasnych typów kolorystycznych: light summer, light spring. Bardzo dobrze znajdują się również w stylizacjach dla ciemniejszych i bardziej kontrastowych urodach. Wszystko zależy od tego, jak kolorystycznie skomponujemy stylizację.

Więcej inspirujących stylizacji z pastelami znajdziesz na mojej tablicy https://pl.pinterest.com/dkorgulgawlikow/pastele/